EN DE PL

Samochody zabytkowe

Samochody zabytkowe

Określeniem „samochody zabytkowe” zwykle nazywamy wszystkie stare samochody. Jednak znawcy tematu rozróżniają je na wiele sposobów i zwykle starej, wysłużonej Skody nie nazwaliby zabytkowym pojazdem. W czym tkwi sedno sprawy?

Samochody zabytkowe to takie, które wedle ustawy i specjalnych przepisów, zostały wpisane do rejestru zabytków. Są to zabytki ruchome lub wpisane do inwentarza muzealiów. Potencjalnie jako pojazd zabytkowy można zarejestrować każdy pojazd (samochód lub motocykl) wyprodukowany przed 1980 rokiem. Musi on spełniać jeszcze kilka warunków, a przede wszystkim być w oryginalnym stanie.

Miłośnicy zabytkowych aut dzielą je zwykle na dwie grupy:

-youngtimery;

-oldtimery.

Youngtimer to termin określający samochody zabytkowe, ale w stosunkowo młodym wieku. Chodzi o pojazdy wyprodukowane w latach 70.-90. ubiegłego wieku. Oczywiście muszą być utrzymane w swojej oryginalnej stylistyce. Warto wspomnieć, że termin youngtimer  jest dość elastyczny i często w ten sposób określa się samochody, które jeszcze nie są zabytkowe, ale w niedługim czasie mogą się nimi stać.

Oldtimer to określenie dotyczące starszych pojazdów, w zasadzie dolna granica nie jest określona. Granica pomiędzy oldtimerami, a youngtimerami jest płynna i jej konkretne wskazanie budzi kontrowersje wśród miłośników samochodów zabytkowych. Stare amerykańskie samochody można określać mianem oldtimerów.

Nieco inaczej na kwestię pojazdów zabytkowych zapatrują się rzeczoznawcy i konserwatorzy, którzy popierają swoje zdanie stosownymi ustawami. Aby pojazd mógł być zarejestrowany jako zabytkowy musi spełniać kilka warunków, część z nich poniżej:

- pojazd musi mieć minimum 25 lat, pod warunkiem, że posiada co najmniej 75% oryginalnych części (w tym główne podzespoły);

- auto musi być wycofane z produkcji od przynajmniej 15 lat;

- pojazd uznany za rzeczoznawcę za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Jak pokazaliśmy wyżej pojęcie „samochody zabytkowe” jest interpretowane w różny sposób, w zależności od grupy zainteresowanych. Wielokrotnie na swojej drodze możecie się spotkać także z określeniem „klasyczne samochody”. To również nawiązanie do starych samochodów, choć bez precyzowania czy auto zostało zarejestrowane jako zabytkowe, czy nie. Skąd można dowiedzieć się, czy auto faktycznie jest zarejestrowane jako zabytkowe? Dla takich aut stworzono specjalny wzór tablicy rejestracyjnej, która jest koloru żółtego.